Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies)Dowiedz się więcej
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury
ul. Koźmińska 8
63-440 Raszków
NIP 622-23-94-267

tel.: 062 734-33-13
kom.: 728 914 434

e-mail:
m-gok@home.pl

CZYNNY:
pon. 08:00-15:00
wt. 11:00-19:00
śr. 11:00-19:00
czw.08:00-15:00
pt. 08:00-15:00


(JS) DATA I GODZINA (/JS)    

 BIP  
 
Dożynki Gminne 2013

Tysiące osób wzięło udział w tegorocznych Dożynkach Gminnych, które odbyły się 25 sierpnia na boisku sportowym w Raszkowie. Nie zabrakło stałych akcentów: wystawy wieńców dożynkowych, Kół Gospodyń Wiejskich oraz obrzędów i występów zespołów ludowych. Jednak prawdziwe tłumy zgromadził koncert zespołu „Czerwone Gitary”. Dożynki tradycyjnie rozpoczął barwny korowód dożynkowy i uroczysta Msza Święta Dziękczynna, której przewodniczył ksiądz Wojciech Pachciarz. Gospodarzem organizowanych po raz szósty „Dożynek Gminnych” w Raszkowie było sołectwo Korytnica.
Już o godzinie 10:30 z raszkowskiego Rynku wyruszył korowód dożynkowy ze starostami Dożynek Małgorzatą Kulas z Korytnicy, Piotrem Kierzkowskim z Jankowa Zaleśnego oraz Burmistrzem Jackiem Bartczakiem. Zaproszenie do korowodu przyjęli również radni gminni i powiatowi oraz delegacje z Japonii i Francji. Pięknie udekorowane bryczki można było podziwiać na trasie z Raszkowa do Korytnicy skąd korowód udał się na boisko sportowe do Raszkowa, gdzie odbyły się główne uroczystości.
We Mszy Świętej z udziałem Chóru „Raszkowskiego Towarzystwa Śpiewu” udział wzięły również delegacje z wieńcami, poczty sztandarowe jednostek oraz organizacji z terenu gminy. Po Mszy Św. Burmistrz Gminy i Miasta Raszków Jacek Bartczak podziękował rolnikom za cały trud i ciężką pracę, podkreślając ich zaangażowanie w sprawy gminy.
Obrzęd dożynkowy tradycyjnie rozpoczął polonez w wykonaniu mieszkańców gospodarza dożynek – Korytnicy. Później plac dożynkowy należał do zespołów Tańca ludowego działających przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Raszkowie. „Głogowianie” i „Swojacy” w pięknych strojach przedstawili publiczności dawne obrzędy i tańce różnych regionów Polski. Swoje umiejętności zaprezentował również zespół DUET działający przy M-GOK w Raszkowie tańcząc tango oraz wiązankę tańców latynoamerykańskich.
O godzinie 17:00 na scenie wystąpił zespół The Depters. Jednak wszyscy czekali na gwiazdę tegorocznych Dożynek. Czerwone Gitary podczas trwającego półtorej godziny koncertu zaprezentowały się z jak najlepszej strony. Fani zespołu usłyszeli zarówno nowe jak i stare nieśmiertelne przeboje.
Podczas tegorocznych Dożynek swoje barwne stoiska zaprezentowała rekordowa ilość Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy, bo aż 17. Nagrody za trud włożony w przygotowanie stoisk oraz całoroczną działalność otrzymały Koła z: Bieganina, Bugaju, Głogowej, Grudzielca Nowego, Grudzielca, Jankowa Zaleśnego, Jaskółek, Jelitowa, Koryt, Korytnicy, Ligoty, Niemojewca, Pogrzybowa, Przybysławic, Rąbczyna, Szczurawic oraz Rodzinne Ogródki Działkowe z Raszkowa. Kolejny raz swoje ciekawe ekspozycje i trofea wystawiły Koła Łowieckie: nr 9 „Dzik” z Ostrowa Wlkp., nr 43 ”Ponowa” z Biadek, nr 81 „Struga” i nr 10 „Zalesie” oraz Klub Kolekcjonera i Kultury Łowieckiej oddział Wrocławsko-Opolski, którym towarzyszyła wystawa prac o tematyce leśnej przygotowana przez uczniów raszkowskiego Gimnazjum. Swoje stoisko oraz wystawę zdjęć przygotowała również delegacja z miasta partnerskiego Dourges we Francji. Podczas Dożynek można było również zdobyć autograf żużlowca Nicklasa Porsinga oraz podziwiać pokaz walk raszkowskiego Klubu Kick-boxingu.
Przez cały czas trwania Dożynek można było podziwiać zarówno te starsze jak i najnowsze modele maszyn rolniczych a najmłodsi mogli korzystać z bogatej oferty placów zabaw oraz przejażdżek kucami.
Dożynki tradycyjnie zakończyło widowisko pirotechniczne oraz zabawa taneczna trwająca do późnych godzin nocnych.
Organizatorzy składają podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji „Dożynek Gminnych” w Raszkowie.

Przejdź do galerii

© M-GOK w Raszkowie, All rights reserved | Polityka prywatności | Website coded by Mikipa
Panel Administracyjny