Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies)Dowiedz się więcej
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury
ul. Koźmińska 8
63-440 Raszków
NIP 622-23-94-267

tel.: 062 734-33-13
kom.: 728 914 434

e-mail:
m-gok@home.pl

CZYNNY:
pon. 08:00-16:00
wt. 11:00-19:00
śr. 11:00-19:00
czw.08:00-15:00
pt. 11:00-19:00


(JS) DATA I GODZINA (/JS)    
                
Dożynki Gminne Raszków 2018

Kolejne już 11. Dożynki Gminne 2018 przeszły do historii. Pogoda dopisała, choć żadne prognozy nie dawały 100% pewności. Nie zabrakło stałych akcentów: wystawy wieńców dożynkowych, Kół Gospodyń Wiejskich, Maszyn Rolniczych oraz obrzędów i występów zespołów ludowych. Prawdziwe tłumy zgromadziły koncerty zespołu „Power Play” i NORBI.
Dożynki tradycyjnie rozpoczął barwny korowód dożynkowy i uroczysta Msza Święta Dziękczynna, której przewodniczył ksiądz kan. Grzegorz Kamzol wspólnie z ks. Rafałem Krysiem i ks. diakonem Łukaszem Dulikiem. Gospodarzem organizowanych po raz jedenasty Dożynek Gminnych w Raszkowie było sołectwo Drogosław
Już o godzinie 9.30 z raszkowskiego Rynku wyruszył korowód dożynkowy ze Starostami Dożynek: Bernadetą Hejdysz z Drogosławia, Tadeuszem Wewiórem z Józefowa oraz Burmistrzem Jackiem Bartczakiem na czele. Zaproszenie do korowodu przyjęli również radni gminni oraz goście z Ukrainy. Pięknie udekorowane bryczki można było podziwiać na trasie z Raszkowa do Drogosławia, a na jednej z nich dożynkowym gościom przyśpiewywał zespół folklorystyczny „Jankowianie Zaleśni”. Z miejscowości Starosty korowód udał się na boisko sportowe do Raszkowa, gdzie odbyły się główne uroczystości.
We Mszy Świętej z udziałem Chóru „Raszkowskiego Towarzystwa Śpiewu” wzięły udział 23 delegacje z wieńcami, poczty sztandarowe jednostek i organizacji z terenu gminy oraz hejnaliści.
Po Mszy Św. Burmistrz Jacek Bartczak w swoim wystąpieniu mówił o trudnym zawodzie rolnika, którego wyniki uzależnione są od pogody. Dziękował wszystkim gospodarzom naszej głównie rolniczej gminy - za poświęcenie tej pracy - dzięki której na nasze stoły trafia polski chleb.

Obrzęd dożynkowy tradycyjnie rozpoczął polonez w wykonaniu Zespołu Tańca Ludowego „Swojacy”. Później plac dożynkowy należał do Zespołu Tańca Ludowego „Głogowianie”. W trakcie obrzędu widzowie usłyszeli pieśni:”Juz my pożęli”, Zielona byliczka”czy „Wion niesiemy wion.”. Całość dopełniły tańce z okolic Kalisza: Wiwat, Lender, Oberek...a inspiracjamuzyczna dla zespołu stały się utwory skrzypka z Głogowej pana Władysława Nadobnego. Na potrzeby widowiska powstały również stroje regionalne ziemi raszkowskiej, odtworzone na podstawie starych zdjęć. Podczas obrzędu dożynkowego nastąpiło również uroczyste przekazanie chleba. Z rąk Starostów bochen chleba odebrał gospodarz Burmistrz Jacek Bartczak, który później symbolicznymi chlebami podzielił się ze wszystkimi przedstawicielami swoich sołectw.Po obrzędzie przyśpiewki zaśpiewał zespół śpiewaczy „Jankowianie Zaleśni” a symboliczne chlebki wręczały pary z zespołu „Głogowianie”. Wszystkie zespoły biorące udział w widowisku dożynkowym działają przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Raszkowie.
Gościnnie dla raszkowskiej publiczności wystąpił się Zespół „Borysławiacy” z Borysławia na Ukrainie, Laureaci Piosenki Kresowej organizowanej w Mrągowie. Solistka, młodziutka Bożena Hamar pięknie zagrała na fujarce dwa utwory oraz zaśpiewała „Czerwone jagody”. Skoczny występ zespołu z Borysławia spotkał się z ciepłym przyjęciem raszkowskiej publiczności i otrzymał wiele braw, a nawet porwał parę osób do tańca.
Tłumnie przybyli na koncert fani Zespołu „POWER PLAY”, który podczas swojego występu nawiązał bardzo dobry kontakt z publicznością. Wszyscy pod sceną nucili jego przeboje.
Kolejną gwiazdą niedzielnego wieczoru był NORBI – jego utwory rozkołysały uczestników dożynek. Znane i lubiane utwory śpiewali i tańczyli z NORBIM uczestnicy raszkowskiego święta plonów
Niezwykle gwarno było w miejscu wystawy X Prezentacji Kół Gospodyń Wiejskich pod hasłem: „Kto je zioła i warzywa ten zdrowie wygrywa”. Wzięło w nich udział 18 kół z miejscowości: Bieganin, Drogosław – Józefów, Głogowa, Grudzielec, Grudzielec Nowy, Janków Zaleśny, Jaskółki, Jelitów, Koryta, Korytnica, Ligota, Moszczanka-Skrzebowa, Niemojewiec, Przybysławice, Rąbczyn, Sulisław, Szczurawice i Walentynów. Koła zaprezentowały stoły pełne przepysznych nalewek, słodkich wypieków oraz innych potraw przygotowanych z ziół i warzyw. Dekoracje tych stoisk oraz niezliczona ilość smakowitych dodatków stworzyły niepowtarzalny klimat tej wystawy dożynkowej. Swoje trofea na wystawie zaprezentowały także koła łowieckie: Koło Łowieckie nr 43 "Ponowa Biadki", nr 10 "Zalesie". Oprócz tego jak zwykle swoje produkty promowały miejscowe i okoliczne firmy.
Podczas Dożynek można było podziwiać zarówno najnowsze jak i najstarsze modele maszyn rolniczych, które zaprezentowali rolnicy z naszej gminy. Dla chętnych wystawcy organizowali krótkie przejażdżki wiekowym, ale doskonale zachowanym ciągnikiem.
Bardzo duże zainteresowanie wzbudziły pokazy ratownictwa medycznego i wodnego oraz sprzętu strażackiego przygotowane przez jednostkę OSP KSRG Raszków. Atrakcje dla dzieci, uwalnianie z wraku poszkodowanego w wypadku… Na ich stoisku trwały również zapisy do sekcji strażackiej.
Po bajecznym widowisku fajerwerków, rozpoczęła się zabawa taneczna z zespołem Nocna Zmiana Romana.
Burmistrz Jacek Bartczak dziękuje wszystkim za zaangażowanie w realizację dożynek: sołtysom wsi Drogosław i Józefów, strażakom z OSP , KGW, wszystkim artystom, tym małym i dużym, pracownikom i Dyrektorowi M-GOK w Raszkowie oraz pracownikom UGiM Raszków.


30-08-2018


Foto Galeria

© M-GOK w Raszkowie, All rights reserved | Polityka prywatności | Website coded by Mikipa
Panel Administracyjny