Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies)Dowiedz się więcej
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury
ul. Koźmińska 8
63-440 Raszków
NIP 622-23-94-267

tel.: 062 734-33-13
kom.: 728 914 434

e-mail:
m-gok@home.pl

CZYNNY:
pon. 08:00-15:00
wt. 11:00-19:00
śr. 11:00-19:00
czw.08:00-15:00
pt. 08:00-15:00


(JS) DATA I GODZINA (/JS)    

 BIP  
 
"Mięsopusty w głogowskiej karczmie". Koncert jubileuszowy z okazji 10- lecia Zespołu Tańca Ludowego Głogowianie.

W sobotę 9 listopada na sali widowiskowo- sportowej w Raszkowie odbył się jubileuszowy koncert z okazji 10-lecia Tańca Ludowego Głogowianie, który od 2009 roku działa przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Raszkowie. W głogowskiej karczmie oprócz tancerzy i aktorów z zespołu Głogowianie pojawili się: Swojacy, kapela Kocina i kapela Tursko.
Zaproszeni goście mogli oglądać zespół w trzech odsłonach. Na początku na scenie pojawili się charakterystyczni przebierańcy chodzący po wsiach w okresie zapustów: Baba z Dziadem, Żandarm, Kominiarz i Koza. Obrazek sceniczny dopełniony został wielkopolskimi tańcami: wiwatem, oberkiem, kulawym i lendrem oraz humorystycznymi dialogami. Publiczność bardzo entuzjastycznie reagowała na swawole jakie miały miejsce w głogowskiej karczmie. Na scenie prym wiodła Gospodyni i Karczmarka, które gościły co chwilę nowo pojawiających się w karczmie gości: handlarza Mośka, Ignaca ze swoją kapelą z Turska oraz dzieci poszukujących mięsopustnych łakoci.
W trakcie koncertu Głogowianie zaprezentowali suitę tańców kaszubskich: nenkę, kosedera, mareszkę kowala i widowiskowego dżeka w wykonaniu panów. Ostatnimi gośćmi, którzy pojawili się w karczmie byli cieszyńscy mieszczanie. Tańce z tego regionu wykonywane przez Zespół Tańca Ludowego Głogowianie cieszą się zawsze dużym zainteresowaniem i żywiołową reakcją. Piękne, bogato zdobione stroje, wirujący w takt melodii węgierskiego czardasza tancerze sprawili, że publiczność domagała się bisu. Na zakończenie koncertu przyszedł czas na życzenia. Na ręce kierownika zespołu pana Bernarda Podziemka życzenia złożyli: Burmistrz Gminy i Miasta Raszków Jacek Bartczak, Senator RP Ewa Matecka, przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego Jerzy Szukalski, radne powiatu ostrowskiego Maria Tomaszewska i Katarzyna Spiżak, zaproszone delegacje oraz zespoły ludowe.

Zdjęcia na FB


21-11-2019


© M-GOK w Raszkowie, All rights reserved | Polityka prywatności | Website coded by Mikipa
Panel Administracyjny